Zaburzenie osobowości borderline jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń osobowości. Może dotykać zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Zaburzeni
Zaburzenie osobowości borderline jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń osobowości. Może dotykać zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Zaburzenia tego nie diagnozuje się natomiast u dzieci, gdyż ich osobowość jeszcze się kształtuje. Dobrze byłoby więc mieć świadomość tego, w jaki sposób można rozpoznać i leczyć wspomniane zaburzenie. Niestety, terapia nie jest ani łatwa, ani krótkotrwała. Niemniej jednak, może okazać się bardzo skuteczna.
Jakie objawy przemawiają za zaburzeniem osobowości chwiejnej emocjonalnie?
Wiele osób zastanawia się nad tym, jakie są właściwie objawy zaburzenia osobowości typu borderline. Niestety, jest ich naprawdę sporo. Najbardziej dokuczają zazwyczaj:
- problemy z kontrolowaniem własnych emocji,
- skłonności do nawiązywania intensywnych i niestabilnych związków,
- skłonności autodestrukcyjne,
- kłopoty z określeniem własnej tożsamości oraz własnych preferencji seksualnych.
Osoby cierpiące na pograniczne zaburzenie osobowości muszą liczyć się ze zwiększonym ryzykiem występowania depresji, jak również zaburzeń lękowych czy zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych. Borykają się także z myślami samobójczymi, które mogą niestety doprowadzić do próby samobójczej. Na szczęście, nie wszystkie próby odebrania sobie życia okazują się skuteczne.
Jak wyleczyć borderline i czy jest to możliwe?
Wiele osób zastanawia się nad tym, czy możliwe jest wyleczenie zaburzenia osobowości borderline. Nie da się niestety w sposób prosty i jednoznaczny odpowiedzieć na to pytanie. Zdania wśród naukowców są bowiem dość podzielone. Podobnie jest z opiniami samych pacjentów. Niemniej jednak, dzięki odpowiedniemu postępowaniu terapeutycznemu, jakość życia osoby zmagającej się z borderline może znacząco się poprawić. Warto zaznaczyć, że zazwyczaj konieczna jest współpraca z psychiatrą oraz psychoterapeutą. Ten pierwszy może zaordynować farmakoterapię, a drugi zajmie się oddziaływaniami psychoterapeutycznymi. Jeżeli chodzi o lekarstwa, najczęściej stosowane są antydepresanty, jak również leki stabilizujące nastrój. W niektórych przypadkach wskazane może okazać się leczenie przeciwpsychotyczne.
Jeśli chodzi o psychoterapię, najlepsza będzie ta w nurcie dialektyczno-behawioralnym. Została ona specjalnie opracowana dla osób zmagających się ze wspomnianym zaburzeniem. Trzeba jednak przyznać, że liczba terapeutów pracujących w tym nurcie jest dość mocno ograniczona. Nie każdy będzie więc miał możliwość skorzystania z psychoterapii DBT. Alternatywą dla niej może być terapia poznawczo-behawioralna oraz psychodynamiczna.
KOMENTARZE