Osobowość borderline – co warto wiedzieć?

Strona głównaPsychoterapia

Osobowość borderline – co warto wiedzieć?

Osobowość borderline czyli osobowość chwiejna emocjonalnie to jedno z najcięższych zaburzeń osobowości. Pacjenci, którzy zmagają się z nim, są niesta

Borderline – czym jest?
Kiedy jest odpowiedni czas na pójście do psychiatry?
Czy osobowość borderline można wyleczyć?

Osobowość borderline czyli osobowość chwiejna emocjonalnie to jedno z najcięższych zaburzeń osobowości. Pacjenci, którzy zmagają się z nim, są niestabilni emocjonalnie, często czują się odrzuceni, nie zauważając, że sami odsuwają się od innych. Charakterystyczne dla tego zaburzenia są nietrwałe relacje z ludźmi i nieadekwatne postrzeganie siebie.

Czym jest osobowość borderline?

Osobowość borderline to zespół zaburzeń, w których pacjenci przejawiają utrwalone cechy osobowości oraz zachowania, które bez podjęcia terapii są niemodyfikowalne i nie zmieniają się. Inne określenie tego rodzaju zaburzenia to osobowości z pogranicza. Osoby z zaburzeniem borderline bardzo szybko przechodzą od jednej emocji do drugiej, w jednej chwili mają dobry nastrój, a za chwilę reagują dużym wybuchem złości. Ich obraz siebie oraz tego, kim są i co lubią, również zmienia się w podobny sposób. Główne objawy tego zaburzenia to:

 – impulsywne i niestabilne relacje z ludźmi,

 – zmienny obraz własnego ja,

 – unikanie za wszelką cenę odrzucenia przez innych,

 – zachowania autodestrukcyjne, samookaleczenia i próby samobójcze,

 – dojmujące uczucie pustki,

 – impulsywne zachowania z powodu zmieniającego się nastroju.

Lęk przed rozstaniem jest bardzo silny i cały czas wpływa na relacje z osobami najbliższymi. Chwile samotności mogą wzbudzać lęk, partner takiej osoby nie może funkcjonować autonomicznie, osoba z borderline każde oddalenie interpretuje jako odrzucenie i wpada w panikę. Częstość występowania borderline jest stosunkowo duża, wynosi około 3% populacji. W przeszłości sądzono, ze zaburzenie to dotyka głównie kobiet, obecnie uważa się, że występuje ono z podobną częstotliwością także u mężczyzn.

Przyczyny borderline

Występowanie osobowości borderline zawsze jest związane z formą jakiejś traumy w dzieciństwie. Może to być zaniedbywanie przez rodziców albo wykorzystywanie emocjonalne, fizyczne lub seksualne. Do przyczyn biologicznych można zaliczyć obniżony poziom serotoniny, obserwowana jest również zmniejszona aktywność obszarów mózgu odpowiadających za hamowanie reakcji. W badaniach nad czynnikami genetycznymi stwierdzono, że pewne cechy temperamentu, jak nadwrażliwość na bodźce i duża skala reakcji są związane z występowaniem tych cech w życiu dorosłym. 

Występowanie takich cech u rodziców może wskazywać na możliwość występowania ich również u dzieci. Leczenie zaburzenia borderline polega na połączeniu psychoterapii z odpowiednim leczeniem farmakologicznym zaleconym przez lekarza psychiatrę.

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0