Osobowość chwiejna emocjonalnie typu borderline diagnozowana jest u około dwóch procent populacji. Dobrze byłoby więc mieć świadomość tego, jakie są
Osobowość chwiejna emocjonalnie typu borderline diagnozowana jest u około dwóch procent populacji. Dobrze byłoby więc mieć świadomość tego, jakie są najczęstsze przyczyny tego zaburzenia osobowości. Warto byłoby też zdawać sobie sprawę z tego, z jakimi objawami walczą osoby zmagające się z borderline. Wreszcie, trzeba wiedzieć w jaki sposób można je skutecznie wyeliminować.
Przyczyny osobowości borderline
Zaburzenie osobowości typu borderline może nastręczać pacjentom naprawdę wielu trudności. Nie da się jednak bezpośrednio wskazać przyczyn powstawania tego zaburzenia. Wydaje się jednak, że istnieją pewne czynniki ryzyka, które mogą prowadzić do jego rozwoju. Mowa tu przede wszystkim o:
- traumatycznych doświadczeniach z okresu dzieciństwa,
- brak wystarczającej uwagi ze strony rodziców lub jej nadmiar,
- nieprawidłowości natury biologicznej,
- występowanie zaburzenia borderline u któregoś z rodziców.
Trzeba jednak wiedzieć, że czynniki ryzyka nie przesądzają o wystąpieniu zaburzenia borderline. U wielu osób, które doświadczyły traumy w dzieciństwie, zaburzenie to nie rozwija się.
Jak objawia się osobowość chwiejna emocjonalnie?
Osobowość chwiejna emocjonalnie objawia się przede wszystkim brakiem kontroli nad własnymi impulsami. Osoby zmagające się z tym problemem mogą doświadczać przejściowych stanów psychotycznych, jak również zaburzeń depresyjnych czy lękowych. Ponadto, dla borderline charakterystyczne jest także chroniczne poczucie pustki. Wielu osobom dokucza także ciągła obawa przed porzuceniem, nawet gdy nie ma ku temu żadnych przesłanek. Zaburzenie osobowości typu borderline może znacząco utrudniać nawiązywanie poprawnych i satysfakcjonujących relacji.
Jak należy postępować w przypadku zaburzeń osobowości?
Zaburzenie osobowości typu borderline wymaga odpowiedniego postępowania. Wydaje się, że dobrym pomysłem będzie udanie się do gabinetu psychiatrycznego po diagnozę. Specjalista psychiatra oceni również, czy nie ma podstaw do włączenia kuracji farmakologicznej. Jeżeli osoba zmagająca się z borderline cierpi na zaburzenia lękowe czy depresyjne, leki naprawdę mogą okazać się pomocne.
Podstawą leczenia zaburzeń osobowości jest jednak zawsze psychoterapia. Może być ona prowadzona w różnych nurtach, ale tym zalecanym jest nurt dialektyczno-behawioralny. Rezultaty nie pojawią się jednak od razu. Będzie można dostrzec je co najmniej po kilku tygodniach systematycznej pracy. W zdecydowanej większości przypadków konieczne jest uczęszczanie na psychoterapię przez okres kilku lat.
KOMENTARZE