Jak postępować w przypadku zagrożenia samobójstwem?

Strona głównaPsychoterapia

Jak postępować w przypadku zagrożenia samobójstwem?

Wiele osób nie wie, jak radzić sobie z myślami o charakterze suicydalnym. Niestety, nie jest to łatwe. Wymaga odpowiedniego zaangażowania zarówno ze

Osobowość borderline – co warto wiedzieć?
Kiedy jest odpowiedni czas na pójście do psychiatry?
Czy osobowość borderline można wyleczyć?

Wiele osób nie wie, jak radzić sobie z myślami o charakterze suicydalnym. Niestety, nie jest to łatwe. Wymaga odpowiedniego zaangażowania zarówno ze strony osoby doświadczającej myśli samobójczych, jak i ze strony jej otoczenia. Dobrze byłoby więc wiedzieć, co może świadczyć o myślach samobójczych. Należałoby także znać czynniki ryzyka ich wystąpienia, jak również mieć wiedzę dotyczącą tego, jak postępować w przypadku myśli samobójczych.

Co może powodować myśli samobójcze?

Wiele osób zastanawia się nad tym, jakie są właściwie czynniki ryzyka występowania myśli o charakterze suicydalnym. Wśród nich można wyróżnić przede wszystkim:

  • kłopoty w życiu osobistym
  • poważne choroby przewlekłe
  • utrata bliskiej osoby
  • zaburzenia psychiczne
  • zaburzenia osobowości, a przede wszystkim borderline
  • uzależnienia

Warto wiedzieć, że myśli samobójcze mogą mieć różne nasilenie. Na początku mogą one przybierać postać fantazjowania o śmierci. Wiele osób wyobraża sobie na przykład swój pogrzeb i reakcje swoich bliskich. Niestety, z czasem myśli samobójcze mogą się nasilać. Wówczas walka z nimi może być jeszcze trudniejsza. 

Jak rozpoznać myśli samobójcze?

Ciężko jednoznacznie ocenić, u kogo występują myśli samobójcze, a u kogo nie. Bardzo często jednak, osoby zmagające się z myślami samobójczymi wprost mówią o ich występowaniu. Sygnałem ostrzegawczym są zawsze komunikaty takie jak: „nie chce mi się żyć” czy „lepiej byłoby wam beze mnie”. Każdy, kto podejrzewa, że u bliskiej mu osoby występują myśli o charakterze suicydalnym, powinien ją o to zapytać. Rozmowa o myślach samobójczych może być naprawdę pomocna i odciążająca dla osób, które się z nimi zmagają. 

Jak postępować w przypadku myśli suicydalnych?

Myśli samobójcze wymagają konkretnej reakcji. Każda osoba, która się z nimi zmaga, powinna skorzystać z profesjonalnej pomocy. Najlepiej, jeżeli będzie to pomoc psychiatryczna. Do skorzystania z konsultacji psychiatrycznej w ramach NFZ nie jest potrzebne żadne skierowanie od lekarza rodzinnego. Niekiedy jednak, pacjent może zostać skierowany w trybie pilnym do szpitala psychiatrycznego. Większość osób zmagających się z myślami samobójczymi wymaga nie tylko leczenia farmakologicznego, ale i psychoterapii. Nie należy brać na siebie także zbyt wielu obowiązków. W przeciwnym razie, poprawa może długo nie nadejść. Każdy, kto walczy z myślami samobójczymi musi mieć także stałe oparcie w swoich najbliższych. Osobę zmagającą się z myślami suicydalnymi należy otaczać mądrym i przede wszystkim empatycznym wsparciem.

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0