Jak sobie poradzić z myślami samobójczymi?

Strona głównaPsychoterapia

Jak sobie poradzić z myślami samobójczymi?

Myśli samobójcze zawsze powinny niepokoić, gdyż są jednym z najpoważniejszych elementów depresji. Często się o nich nie wspomina, gdyż pojawiają się

Kiedy iść do psychiatry i jak wybrać dobrego lekarza?
Jakie są najczęstsze przyczyny oraz objawy borderline?
Kryzys wieku średniego. Dlaczego jego dotychczasowa teoria może być uznana za błędną naukowo

Myśli samobójcze zawsze powinny niepokoić, gdyż są jednym z najpoważniejszych elementów depresji. Często się o nich nie wspomina, gdyż pojawiają się na końcu, jednak przez sam fakt, że występują, lekarze określają depresję chorobą śmiertelną. 

Jakie są objawy depresji w świetle Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób? 

Osoba chora na depresję, zwykle czuje się przygnębiona, stale towarzyszy jej smutek. Chory zwykle przestaje interesować się tym, co dotychczas sprawiało mu radość, satysfakcję, pasje które mu towarzyszyły nagle zostają odstawione na boczny tor. Chory jest zobojętniały emocjonalnie, czyli przeżywa tzw. anhedonię. Stan ten cechuje niska zdolność a nawet w niektórych sytuacjach jej brak do odczuwania przyjemności oraz radości. Osoba czuje się wyalienowana, niezdolna całkowicie odczuwać jakichkolwiek emocji, nawet tych negatywnych. Osoba w depresji znacznie szybciej się męczy, nawet w sytuacjach kiedy nie wykonała jakiejś wyczerpującej czynności, czuje się ospała. Chory na depresję miewa problemy ze snem, zwykle budzi się przedwcześnie, traci pamięć i nie koncentruje się w stopniu należytym, traci wiarę w swe siły, stale ma poczucie winy, jest ospały, zwykle nie ma apetytu, choć czasami, lecz rzadko może mieć też zwiększony apetyt, w sposób negatywny odnosi się do swej przeszłości, teraźniejszości oraz nie wierzy, że przyszłość może przynieść jakiekolwiek pozytywne zmiany. 

Ważne jest by nie lekceważyć objawów, w chwili kiedy pojawią się dwa z trzech podstawowych oraz dwa z dodatkowych utrzymujące się u siebie bądź kogoś z bliskich, nie ma na co czekać i warto udać się na terapię bądź delikatnie zasygnalizować swój niepokój o drugą osobę. Kiedy pojawią się myśli samobójcze nie ma już na co czekać i natychmiast udać się do psychiatry, który jako specjalista pomoże. 

W jaki sposób leczyć chorego mającego myśli samobójcze? 

Myśli samobójcze mogą być związane z szeregiem przyczyn, może to być spowodowane utratą bliskiej osoby, bądź też ze stratą zabezpieczenia finansowego. Przyczyn jest wiele, natomiast najlepszą pomocą jaką można zaoferować tej osobie będzie uwrażliwienie społeczności na problemy. Niezwykle ważne będą rozmowy oraz sprawienie, że osoba ta będzie miała świadomość, że ma kogoś na kogo będzie mogła w każdej sytuacji liczyć. Myśli samobójcze same w sobie nie są groźne, leczenia i hospitalizacji wymaga osoba, która przeszła próbę samobójczą. W przypadku, kiedy widzisz, że osoba chora na depresję sygnalizuje, że zamierza podjąć próbę samobójczą, nie ma na co dłużej czekać i należy wezwać lekarza, który określi, czy hospitalizacja będzie niezbędna.

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0