Połowa marca to okres pierwszego pobudzenia upraw truskawek po zimowym zastoju. Dla ogrodnika to moment odpowiedni do rozpoczęcia wiosennych prac. Jak
Połowa marca to okres pierwszego pobudzenia upraw truskawek po zimowym zastoju. Dla ogrodnika to moment odpowiedni do rozpoczęcia wiosennych prac. Jakie działania należy podjąć, aby zapewnić krzakom optymalne warunki do wydawania owoców?
Oczyszczanie
Istotny jest czas rozpoczęcia działań na uprawach. Pierwszym etapem jest usunięcie zeschniętych liści, które stanowią barierę ochronną dla truskawek przed zmarznięciem. Jeśli znikną zbyt szybko, przed zakończeniem okresu przymrozków, może to skutkować uszkodzeniem roślin. Z drugiej strony prac tych nie można wykonać zbyt późno. Na zeschniętych liściach znajdują się szkodniki, które budząc się w rosnącej temperaturze zaatakują krzaczki. Po usunięciu liści należy pozbyć się chwastów. Warto zrobić to wraz z korzeniami, uważając jednak, by nie uszkodzić delikatnych korzeni truskawek.
Nawożenie
Kolejnym, chociaż nieobowiązkowym etapem jest zastosowanie kompostu. Glebę można nim delikatnie posypać, a następnie ją spulchnić. Trzeba pamiętać o tym, by nie kopać zbyt głęboko – korzenie truskawek rosną stosunkowo płytko w ziemi. Od kwietnia można stosować nawozy, najlepiej te przeznaczone specjalnie do truskawek. Nie należy jednak z nimi przesadzać – lepiej, by nawozu było za mało i był podawany za rzadko, niż aby było go za dużo i podawano za często. Zbyt duża ilość nawozu sprawi, że owoców będzie mniej. Zabiegiem przydatnym chociaż nie zawsze koniecznym jest ściółkowanie gleby. Dzięki temu truskawki będą mocniejsze, dadzą więcej owoców i nie będą wymagały bardzo częstego podlewania.
KOMENTARZE