Nigdy nie jest za późno na naukę języka. To nie tylko świetny sposób na spędzenie czasu i ciekawe hobby, ale i dobre ćwiczenie dla mózgu. Nie mówiąc j
Nigdy nie jest za późno na naukę języka. To nie tylko świetny sposób na spędzenie czasu i ciekawe hobby, ale i dobre ćwiczenie dla mózgu. Nie mówiąc już o korzyściach podczas zagranicznych podróży i satysfakcji, gdy uda się porozmawiać z lokalnym mieszkańcem w jego rodzimym języku. Jak uczyć się skutecznie?
Sumienność
Najważniejszą zasadą w nauce języka obcego jest regularność. Pierwszy zapał w końcu minie, a krótka przerwa w ćwiczeniach może przekształcić się w porzucenie kiełkującego hobby. Najłatwiej utrzymać motywację zapisując się na zajęcia w szkole językowej. Jeśli chęci nie doda sama obecność innych uczniów, to zadziała sama świadomość opłaconego z góry na jakiś czas okresu nauki. Ucząc się języka na własną rękę najlepiej jest ustalić zasady, np. poświęcić kwadrans każdego dnia na wykonanie kilku zadań czy powtórzenie gramatyki. W drodze do pracy można układać w głowie zdania opisujące rzeczywistość wokół i powtarzać je na głos, a na etapie nauki najprostszych słów ciekawym pomysłem będzie przyklejenie na domowe przedmioty karteczek z ich nazwami w obcym języku.
Mówić!
Kucie słówek i gramatyki to jedno, ale równie ważna jest zdolność do głośnego porozumiewania się w obcym języku. Łatwo wpaść w typowo „szkolną” pułapkę, w której pisanie w innym języku nie sprawia problemu, ale już powiedzenie składnego zdania na głos może przekroczyć możliwości pozornie nieźle znającego ten język ucznia. Dlatego trzeba mówić – i to jest bardzo ważne. Do siebie, aby osłuchać się ze swoim głosem mówiącym o obcym języku, ale i z innymi. W internecie można znaleźć native speakerów, którzy chętnie udzielą takiej lekcji online. To pomoże wyrobić sobie czułość na brzmienie obcego języka i nauczy, jak szybko reagować na słyszane słowa.
KOMENTARZE