Duża różnorodność problemów zewnętrznych i wewnętrznych wywiera czasami tak silną presję, że można odczuć jakieś pękanie lub zgrzytanie w wewnętrznyc
Duża różnorodność problemów zewnętrznych i wewnętrznych wywiera czasami tak silną presję, że można odczuć jakieś pękanie lub zgrzytanie w wewnętrznych trybach. Na początku może to być tylko coraz częstsze przygnębienie albo napady smutku, które mogą, ale nie muszą, zacząć rozwijać się tłumiąc szczęście życia codziennego.
Istnieje wiele mitów, które mogą zniechęcać do szukania pomocy psychologicznej, a jednym z najpopularniejszych jest przekonanie, że leczenie swojej psychiki nadaje nam łatkę wariata lub kogoś, kto sobie nie radzi. Na szczęście, takie poglądy wygaszają się wraz z rozwojem samoświadomości coraz większej liczby ludzi, którzy zaczynają rozumieć i doceniać pomoc udzielaną przez psychiatrów i psychologów.
NIEPOKOJĄCE SYMPTOMY
Niepokojące symptomy wcale nie muszą być spektakularne. Powinno się zwrócić już na takie objawy, jak:
- codzienny smutek i przygnębienie,
- notoryczne poczucie samotności,
- wycofywanie się z życia społecznego i aktywności, które dotychczas dawały wiele przyjemności. Depresja jest najczęstszym powodem takiego zachowania, a nieleczona może prowadzić do pogłębiania się jej,
- strach, np. w kontakcie z czymś lub kimś,
- niepokój,
- huśtawki nastrojów.
KIEDY IŚĆ DO PSYCHIATRY, A KIEDY DO PSYCHOLOGA?
Psychiatra i psycholog posiadają doświadczenie i umiejętności, które pomagają w powrocie do zdrowia psychicznego. Ich działania mają punkty wspólne, ale różnią się metodą leczenia i wykształceniem.
Psychiatra jest lekarzem medycyny, który ukończył specjalizację psychiatryczną i może leczyć za pomocą leków odpowiednio dobranych do pacjenta, natomiast psycholog służy swoją pomocą poprzez systematyczne rozmowy, empatię, edukację i wsparcie w trudnych momentach. Leczenie psychiatryczne i psychologiczne może trwać jednocześnie, np. przy chorobie borderline, depresji.
Warto rozważyć kilka kwestii przy wyborze specjalisty:
- Psycholog będzie dobrym wyborem, gdy samotność zaczęła przytłaczać zbyt mocno, a nie można się z nią uporać samodzielnie.
- Kiedy życie jest stresujące, a problemy wydają się nie mieć końca mogą pojawić się problemy z rozwiązywaniem ich, adaptacją do nowych sytuacji i kontrolą emocji. W takim przypadku warto jest zwrócić się do psychologa, który nauczy jak radzić sobie z problemami w zdrowy sposób, bez sięgania po używki.
- Jeżeli występują wyniszczające objawy psychiczne, które uniemożliwiają normalne funkcjonowanie np. silne huśtawki emocjonalne, napady niekontrolowanej furii, halucynacje itp., dobrym rozwiązaniem będzie leczenie farmakologiczne u psychiatry.
Nie należy przejmować się zanadto kogo wybierzemy, ważne jest żeby w ogóle rozpocząć leczenie. Psycholog potrafi ocenić, czy potrzebne jest wdrożenie leków od psychiatry i analogicznie, psychiatra potrafi ocenić, czy należy wprowadzić terapię psychologiczną.
KOMENTARZE