Czym jest kryzys wieku średniego?

Strona głównaZdrowie

Czym jest kryzys wieku średniego?

Słysząc termin "kryzys wieku średniego", często pojawia się nam uśmiech na twarzy. Zjawisko to sprowadzane jest stereotypowo do wymysłu XXI wieku i tr

Jak dbać o zdrowie psychiczne w niełatwych czasach?
Piękna opalenizna: jak zadbać o skórę po intensywnym opalaniu?
Co jest przyczyną powstawania łupieżu i jak z nim walczyć?

Słysząc termin „kryzys wieku średniego”, często pojawia się nam uśmiech na twarzy. Zjawisko to sprowadzane jest stereotypowo do wymysłu XXI wieku i traktowane z niejakim pobłażaniem. Biorąc jednak pod uwagę aspekt psychologiczny, etap ten przypada mniej więcej na połowę życia przeciętnej osoby. Następuje wtedy niejako podsumowanie dotychczasowych osiągnięć, dorobku, zrealizowanych celów i marzeń. W efekcie często towarzyszy temu agresja, apatia, poczucie monotonii oraz depresja. Proces ten zmusza do pewnych przemyśleń. Człowiek jest świadomy, jak wiele udało mu się zdobyć, jednocześnie zdając sobie sprawę, jak mija się to z wcześniejszymi założeniami. Statystycznie mając około 40 lat, jesteśmy w połowie swojej drogi. Warto sięgnąć wtedy pamięcią wstecz, kiedy jako młodzi ludzie, snuliśmy marzenia i projektowaliśmy swoją przyszłość. Wiek tak zwanego kryzysu, jest dla wielu jak szklanka zimnej wody wylana prosto w twarz, jest jak zapalnik do czegoś nowego.

Kryzys wieku średniego u mężczyzn

Wielu ekspertów twierdzi, że to mężczyźni są bardziej podatni na przeżywanie kryzysu wieku średniego. Statystycznie, dotyka on każdego z nich. Wynikać to może z wciąż stereotypowego podejścia do ról społecznych. Ile to razy w ciągu życia, można usłyszeń znamienne stwierdzenie, iż życiowym celem każdego mężczyzny, jest wybudowanie domu, zasadzenie drzewa i spłodzenie syna. Co w sytuacji, gdy zamiast domu, ten mężczyzna wolał mieszkać w mieszkaniu? Zamiast syna, pojawiły się dwie córki? A drzewa nie było okazji zasadzić? W wyniku powyższej kalkulacji, ciężko będzie utożsamiać się ze społecznymi powinnościami. Kryzys wieku średniego, mimo że towarzyszy każdemu, to nie w tym samym czasie i nie z takim samym skutkiem. Najczęściej zaobserwowane objawy to:

  • smutek i przygnębienie;
  • poczucie monotonni;
  • wypalenie zawodowe;
  • brak satysfakcji ze związku partnerskiego;
  • zdrada w związku;
  • zainteresowanie dużo młodszymi kobietami;
  • notoryczne dbanie o swój wygląd zewnętrzny.

Sposoby wyjścia z kryzysu

Wbrew powszechnej opinii, że kryzys wieku średniego u mężczyzn minie samoistnie i jedynym na niego sposobem jest jego przeczekanie, są środki zaradcze na ten stan. Pamiętajmy, że obejmuje on nie tylko osobę w kryzysie, ale i całe jej otoczenie, dlatego ważnym jest, aby nie bagatelizować problemu. Główną rolę odgrywa tu kobieta, jako życiowa partnerka. Istotne jest, aby mężczyzna miał poczucie, że jest głową rodziny, u którego boku jest kobieta, która go docenia i jest jego wsparciem. Pamiętać należy również o rozbudzeniu dawnej namiętności w związku, aby mężczyzna nie chciał szukać potwierdzenia swojej atrakcyjności u innej kobiety.

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0