Miód a cukrzyca – czy jest się czym martwić?

Strona głównaZdrowie

Miód a cukrzyca – czy jest się czym martwić?

Panuje pogląd, że miód jest zdrowszy i bardziej wartościowy niż cukier. Wiele osób używa tej formy słodkości do wzmocnienia swojego organizmu w okres

Jak dbać o zdrowie psychiczne w niełatwych czasach?
Czym jest audiometria?
Zdrowo i stylowo – pomysłowe owsianki

Panuje pogląd, że miód jest zdrowszy i bardziej wartościowy niż cukier. Wiele osób używa tej formy słodkości do wzmocnienia swojego organizmu w okresie nasilenia przeziębień i zachorowań. Jednakże niektórzy ludzie nauki dzięki prowadzonym badaniom doszli do wniosku, że nie do końca tak sprawa wygląda.

Jaka jest dzienna dawka cukru dla dorosłego człowieka?

Badania dowiodły, że miód w większości składa się z cukru. Dlatego ostrożność w spożywaniu tego złotego produktu pszczół nie powinno być nadmierne. Jest to kwestia szczególnie istotna dla osób chorujących na cukrzycę. Niestety, problem cukrzycy staje się coraz większy, zatem zwracanie uwagi na ilość spożywanych słodkości powinien być przedmiotem naszej szczególnej uwagi. Poza takimi produktami jak czekolada, cukier, napoje słodzone czy cukierki, produkt ten występuje również w jogurtach, pieczywie, sosach i produktach gotowych. Jakie są normy spożycia cukru dla poszczególnych grup ludzi? Dzienna dawka dla dorosłego mężczyzny nie powinna przekroczyć 9 łyżeczek. Natomiast dla kobiet dawka wynosi 5 łyżeczek. Chociaż ostatnio ze strony WHO dało się słyszeć, że dawka 10 łyżeczek dla każdego dorosłego człowieka jest normą dopuszczalną. Niestety w Polsce dawka ta jest nagminnie przekraczana, gdyż wynosi średnio 15 łyżeczek, co może skutkować większą liczbą zachorowań na cukrzycę, a także przyczynia się do otyłości wśród dzieci jak i osób dorosłych.

Czy zastąpienie cukru miodem jest dobrym rozwiązaniem?

A jak należy podejść do sprawy w kwestii miód a cukrzyca? Zastąpienie cukru miodem nie jest w tym wypadku dobrym rozwiązaniem. A spożywanie pszczelego produktu w nadmiarze w dłuższej perspektywie może być bardzo szkodliwe. Szczególnie niekorzystnie wpłynie to na trzustkę, która jest odpowiedzialna za produkcję insuliny w naszym organizmie. Przy spożyciu dużej ilości miodu trzustka musi wyprodukować spore ilości tej substancji, żeby procesy w naszym wnętrzu przebiegały prawidłowo. Na dłuższą metę będzie to wyczerpujące zadanie dla naszego narządu i może doprowadzić do cukrzycy.

Statystyki biją na alarm

W Polsce na cukrzycę choruje około 3 milionów ludzi. Jednakże tylko 1/3 jest świadoma jej istnienia. Dopiero w momencie, gdy ktoś dostanie zawału, udaru lub dojdzie do innej sytuacji wymuszającej badanie organizmu, okazuje się, że w naszym organizmie rozgościła się cukrzyca. Jeśli choroba ta nie jest leczona, może dojść do amputacji kończyn, ślepoty lub zaburzenia pracy nerek. Prawdopodobieństwo tego się zwiększa, gdy osoba mająca cukrzycę zaniedbuje swoje zdrowie lub prowadzi mało aktywny tryb życia. Przy rozpatrywaniu zagadnienia typu miód a cukrzyca trzeba też wspomnieć o osobach, które mają stan przedcukrzycowy. Ocenia się, że w Polsce problem ten dotyczy około 5 milionów ludzi. Daje to niechlubny wynik, plasujący nas na czwartym miejscu w Europie. Jeśli nic z tym nie zrobimy, to w niedługim czasie możemy zająć czołowe miejsce w tym rankingu.

Dla osoby chorej na cukrzycę najważniejszą sprawą powinno być spożywanie tylko tych pokarmów, które zawierają minimalne ilości cukru. Dlatego podczas robienia zakupów należy zwracać uwagę na opakowanie produktu, by sprawdzić, jak ta sprawa wygląda. Należy pamiętać, że 5 gramów cukru, to 1 łyżeczka tego białego proszku. Dzięki takiemu przelicznikowi łatwiej nam będzie się zorientować czy nie przekraczamy dziennej normy produktu, który może nam w nadmiarze bardzo zaszkodzić.

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0