Przestrzeń do nauki bezdyskusyjnie powinna być wyodrębniona i oddalona od strefy zabawy. Warto, by w pokoju dziecka pojawił się domowy kącik ucznia, c
Przestrzeń do nauki bezdyskusyjnie powinna być wyodrębniona i oddalona od strefy zabawy. Warto, by w pokoju dziecka pojawił się domowy kącik ucznia, czyli miejsce, które będzie kojarzyło się wyłącznie z edukacją. Co powinno znaleźć się w takim miejscu? Czego nie może tam zabraknąć, by nauka przebiegała w komfortowych warunkach?
Domowy kącik ucznia. Dlaczego jest tak ważny?
Często słyszymy, że nie powinniśmy jeść, uczyć się, czytać książek i oglądać telewizji w sypialni, bowiem łóżko ma być symbolem odpoczynku. Ma być przestrzenią, która jednoznacznie będzie kojarzyła się ze spokojem, relaksem, co zdecydowanie ułatwi zasypianie. Te porady nie są bezzasadne. Organizm i umysł dostosowuje się bowiem do warunków, jakie stworzymy. Jeżeli zależy nam zatem, by biurko pod oknem kojarzyło się wyłącznie z nauką i sprzyjało edukacji, a nie na przykład z grą na komputerze, to warto oddzielić grubą linią to miejsce.
Podstawowe wyposażenie kącika ucznia w domu
Zacznijmy od podstawowego wyposażenia. Edukacja byłaby bardzo uciążliwa, a może nawet niemożliwa, jeśli w kąciku ucznia nie znalazłoby się biurko z dużym blatem oraz wygodne, ergonomiczne krzesło biurowe. Dla dziecka przydatne może być krzesło obrotowe, które nie ogranicza ruchów. Powinno być dostosowane do jego wzrostu oraz warto zadbać o to, by miało takie dodatkowe funkcje, jak ruchome podłokietniki. Jest to przydatne i poprawia komfort pracy, działania. Kolejną kwestią, o jakie warto zadbać są maty pod krzesło oraz podkładki na biurko. Na tych produktach nie warto oszczędzać, bowiem muszą one skutecznie chronić nadgarstki, łokcie, a także… podłogę, która jest szczególnie narażona na zarysowania.
Oświetlenie kącika do nauki
Oświetlenie miejsce, w którym dziecko będzie czytało, pisało, robiło notatki jest bardzo ważne. Na biurku w kąciku nauki nie może zabraknąć dobrej jakości lampek biurowych z odpowiednio dobranymi żarówkami led. Jednak bezdyskusyjnie najlepszym źródłem światła jest okno w pokoju i naturalnie promienie słoneczne wdzierające się przez szybę. warto zatem zaplanować umiejscowienie kącika ucznia tak, by znajdował się on jak najbliżej okien. Jest to nie tylko korzystne dla wzroku, jak i dla dobrego samopoczucia.
Artykuły biurowe i szkolne, które powinny znaleźć się na biurku
Kącik do nauki powinien być zaopatrzony we wszystkie niezbędne materiały biurowe oraz akcesoria szkolne. Tylko wtedy będzie dobrze spełniał swoje funkcje. Wszystkie niezbędne artykuły biurowe można kupić w hurtowni papierniczej online papierowo.pl. W szerokim asortymencie materiałów biurowych warto wybrać najlepsze produkty, które będą służyły dziecku przez dłuższy czas. Artykuły biurowe, których nie powinno zabraknąć w domowym kąciku ucznia to:
- akcesoria do klejenia: taśma klejąca, klej;
- akcesoria do pisania: długopis, pióro kulkowe, pióro wieczne oraz dodatkowe wkłady i atrament;
- cienkopisy, flamastry, mazaki, zakreślacze, które umożliwiają wykonywanie przejrzystych notatek;
- ołówki o różnej grubości grafitu, gumka do ścierania, temperówka;
- kolorowe karteczki samoprzylepne, na których można szybko sporządzić ważną notatkę;
- zeszyty, najlepiej czysty, w kratkę i w linię, do czystego zeszytu może przydać się także liniuszek;
- artykuły kreślarskie, takie jak cyrkiel, ekierka, linijka;
- artykuły plastyczne, takie jak farby, kredki, pędzle, pastele;
- bloki rysunkowe, brystol, bibuła, krepina.
Domowy kącik ucznia powinien być dobrze zaopatrzony. Powinny znaleźć się w nim wszystkie niezbędne produkty, które ułatwią mu edukację, nabywanie nowych doświadczeń, poznawanie nowych dziedzin. Warto dokładnie przemyśleć zarówno miejsce, w którym ma znaleźć się biurko, fotel obrotowy czy ergonomiczne krzesło, a także sporządzić sobie listę wszystkich niezbędnych akcesoriów biurowych i szkolnych. Zdecydowanie ułatwi to zakupy oraz wyposażenie kącika. Nie ma się co oszukiwać, to zadanie jest dość czasochłonne, ale warte poświęcenia i zaangażowania.
KOMENTARZE