Coraz częściej nie tylko dorośli, ale również dzieci są uzależnione od telefonu. Nie potrafią go odłożyć by zając się codziennymi sprawami i obowiązka
Coraz częściej nie tylko dorośli, ale również dzieci są uzależnione od telefonu. Nie potrafią go odłożyć by zając się codziennymi sprawami i obowiązkami. Czują, że jeśli nie maja smartfona przy sobie to nie mogą normalnie funkcjonować. Jak są objawy uzależnienia od telefonu? I jak je leczyć?
Objawy uzależnienia od telefonu
Uzależnienie od telefon większości nie wydaje się groźne, niestety to tylko pozory.
Do głównych objawów uzależnienia od telefonu należą:
– przywiązanie do urządzenia (osoba uzależniona nie traktuje telefonu jako narzędzia, a jako element życia bez, którego nie potrafi prawidłowo funkcjonować)
– obserwuje się ciągłą potrzebę sprawdzania telefonu (osobie uzależnionej wydaje się, że jak nie sprawdzi telefonu to coś ważnego ją ominie)
– pojawiają się problemy z koncentracją (brak skupienia prowadzi do zapominania o obowiązkach)
– silne poczucie dyskomfortu gdy w pobliżu brakuje telefonu (nie zdarza się to często w przypadku uzależnień od telefon, ale gdy się go zapomni skutkuje silnym poczuciem niepokoju)
– oddzielenie od telefonu uzależnionego użytkownika może wywołać objawy fizyczne m.in. bóle głowy, nudności, ataki paniki.
Leczenie uzależnienia od telefonu
Jeśli dostrzega się, że dziecko lub bliska osoba jest uzależniona od telefonu warto udać się po pomoc do psychoterapeuty. Dzięki swojemu doświadczeniu jest w stanie określić czy jest to uzależnienie czy dopiero niebezpieczna granica po, której przekroczeniu osoba będzie uzależniona. Leczenie tego typu uzależnień zazwyczaj odbywa się w gabinecie u psychoterapeuty lub w większych grupach wsparcia. Jednym z radykalnych, ale niezwykle skutecznych działań jest całkowite odcięcie od telefonu.
KOMENTARZE