Pompy ciepła – rodzaje i zastosowanie

Strona głównaTechnologia

Pompy ciepła – rodzaje i zastosowanie

Rosnące ceny paliw kopalnych oraz wprowadzanie coraz bardziej restrykcyjnych norm dotyczących ochrony środowiska sprawiają, że coraz częstszym wybore

Czym charakteryzują się nowoczesne butle gazowe z kompozytu?
Naprawy elektryczne powinny być wykonywane jedynie przez wykwalifikowanych pracowników
Druk reklamowy – klucz do skutecznej reklamy

Rosnące ceny paliw kopalnych oraz wprowadzanie coraz bardziej restrykcyjnych norm dotyczących ochrony środowiska sprawiają, że coraz częstszym wyborem sposobu ogrzewania budynków mieszkalnych stają się pompy ciepła. Instalacje tego typu przeznaczone są zarówno dla nowego budownictwa jak i wykorzystywane przy termomodernizacji. Pobierając ciepło z otoczenia zapewniają oszczędny, efektowny i ekologiczny sposób ogrzewania budynku i wody użytkowej przez cały rok. Decydując się na montaż takiego urządzenia trzeba jednak liczyć się z kosztowną inwestycją, która zwracać będzie się dopiero po latach użytkowania. Dlatego wybór odpowiedniej konstrukcji powinien być przemyślany i dopasowany do warunków w jakich będzie wykorzystywana.

Gruntowe pompy ciepła

Biorąc pod uwagę rodzaj źródła z którego pozyskiwane jest ciepło, pompy ciepła dzielą się na gruntowe, powietrzne oraz wodne. Każde rozwiązanie ma swoje mocne i słabe strony. Wykorzystując grunt jako źródło ciepła trzeba liczyć się z dosyć wysokim kosztem montażu instalacji, której wysokość zależeć będzie od rodzaju zastosowanych wymienników ciepła. W przypadku wykorzystania jako wymiennika pionowych sąd, konieczne będzie wykonanie głębokich odwiertów w miejscu instalacji, natomiast wymienniki poziome wymagają zagospodarowania dużej przestrzeni działki. Poniesione koszty rekompensuje wysoka efektywność w dostarczaniu energii cieplnej do obiegu grzewczego oraz zbiornika gorącej wody oraz możliwość rezygnacji z dodatkowych źródeł ogrzewania.

Ciepło pobierane z powietrza

W przypadku powietrznej pompy ciepła koszty poniesione podczas instalacji nie są tak wysokie jak przy innych rodzajach, jednak niesie to ze sobą również wady, których nie da się uniknąć w codziennym użytkowaniu. Ciepło pobierane z powietrza nie jest wystarczająco efektywnym sposobem ogrzewania nieruchomości, aby mogło być stosowane bez wsparcia dodatkowymi metodami. Jest to największy problem w okresach kiedy różnica temperatury między powietrzem na zewnątrz budynku oraz wewnątrz jest największa.

Woda jako źródło ciepła

Aby do ogrzewania budynku wykorzystać pompy ciepła pochodzącego z wody konieczne jest umieszczenie w pompy w pobliżu zbiorników wody gruntowej, lub generujące dodatkowe koszty, wykopanie studni głębinowych. Instalacja tego typu wykazuje najwyższą efektywność cieplną, jednak wymaga poniesienia wysokich kosztów zarówno podczas montowania jak i podczas konserwacji gdyż jej elementy w kontakcie z wodą mogą ulegać korozji. Ponadto czerpanie wody pochodzącej z naturalnych zbiorników wodnych wymagać będzie zastosowania dodatkowych filtrów.

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0