Waluta Wielkiej Brytanii

Strona głównaBiznes

Waluta Wielkiej Brytanii

Wielka Brytania w swoich symbolach i podczas wystąpień politycznych i publicznych często kładzie nacisk na ustrój monarchistyczny panujący w państwie

Jakie są najlepsze podłoża do druku w mediach? Przegląd najważniejszych faktorów
Fundusze europejskie
Oficjalne stawki walutowe

Wielka Brytania w swoich symbolach i podczas wystąpień politycznych i publicznych często kładzie nacisk na ustrój monarchistyczny panujący w państwie. Często słyszy się o podróżach pary książęcej do różnych krajów zamiast polityków. Związek pomiędzy władzą w Wielkiej Brytanii pojawia się także na walucie używanej w tym państwie.

Charakterystyka funta

Funt brytyjski określany jest również jako funt szterling. Na arenie międzynarodowej oznacza się go skrótem GBP. Zarówno na monetach jak i banknotach widnieje podobizna ówcześnie panującego władcy. Obecnie jest to królowa Elżbieta II. W momencie, gdy zmieni się władca, wszystkie pieniądze będą musiały zostać wymienione na te z wizerunkiem tego kto obejmie tron Wielkiej Brytanii. Jak już wspomniano funt występuje w formie monet i banknotów. Dokładny ich podział wygląda następująco:

– monety: 1 pens, 2 pensy, 5 pensów, 10 pensów, 20 pensów, 50 pensów, 1 funt, 2 funty.
– banknoty: 5 funtów, 10 funtów, 20 funtów, 50 funtów.

W czasie Olimpiady Sportowej w Wielkiej Brytanii została wydana specjalna wersja monet, które po jednej stronie wybite miały obrazy symbolizujące dyscypliny sportowe odbywające się na tamtym wydarzeniu.

Podział funta

W dzisiejszych czasach na jednego funta przypada 100 pensów.Jednakże do początku roku 1971 roku jego wartość dzieliła się na 240 pensów lub na 20 szylingów. Obecnie szylingi nie są już w obiegu. Ich „żywot” przypisuje się od roku 1485 (kiedy panować zaczął król Henryk VII Tudor) do 1971 roku.

Kurs funta

Na dzień dzisiejszy wartość jednego funta szacuje się na 4,75 złotego. Wartość ta jest oczywiście różna od miejsca jego zakupu lub sprzedaży. W ciągu ostatnich kilkunastu lat najwięcej za funta trzeba było zapłacić 1 marca 2004 roku ponieważ aż 7 złotych i 35 groszy. Najmniej zaś w 16 lutego 1993 roku za 2 złote 33 grosze. Różnica na tej walucie wynosiła więc aż 5 złotych, a to bardzo dużo.

Funt brytyjski jest ważną walutą na rynku międzynarodowym głównie z powodu wartości państwa w jakim jest używany. Codziennie za pomocą funta wykonuje się miliony transakcji włączając w to wymianę funta na inne waluty.

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0